Skip Navigation
Banner LabShop sleva 20%

Koupit!

Cena:  Kč 228.00
228.00
Množství:
tisk
LABYRINT - knihy

INTIMNÍ AUTOPORTRÉT - Frida Kahlo (DOTISK)

INTIMNÍ AUTOPORTRÉT
Výběr z korespondence, deníku a dalších textů královny autoportrétu, levicové bojovnice, handicapované ženy, oddané manželky i milenky významných mužů.


Narodila se jako Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderon 6. července 1907 v Modrém domě v Coyacanu v Mexiku. Její otec Guillermo (Wilhelm) Kahlo byl synem maďarských Židů, pocházejících z Baden-Badenu v Německu, do Mexika emigroval v roce 1891 ve svých devatenácti letech a brzy se stal vyhlášeným fotografem. Po smrti své první ženy se oženil s Matildou Calderon, Mexičankou s indiánskými a španělskými předky. Frida Kahlo (křestní jméno Frieda si změnila na protest proti politickému vývoji v rodné zemi svého otce) zemřela ve 47 letech, 13. července 1954 v Coyacanu.

Frida po sobě zanechala rozsáhlou korespondenci, deník a příležitostné texty. Chronologicky řazený výběr v nakladatelství Labyrint ukazuje vývoj prvního milostného vzplanutí, rozporuplný vztah s manželem Diegem, první malířské pokusy, léta úspěchu a uznání, ale i období pádu a fyzické bolesti. Frida nebyla spisovatelkou, přesto její dopisy a deník vytvářejí ucelený a jedinečný "intimní autoportrét". Vrcholné dílo, na kterém pracovala celý život.

Ze španělských originálů vybral, přeložil a doslov napsal Luděk Janda.
váz., barevné a černobílé fotografie a reprodukce, 224 s., DOTISK
Maloobchodní cena 285 Kč
(sleva 20%)
FRIDA KAHLO (1907-1954) Královna autoportrétu, levicová bojovnice, handicapovaná žena, oddaná manželka i milenka významných mužů. Mexická malířka Frida Kahlo byla ženou mnoha tváří. Její život poznamenala tragická nehoda, při níž si jako osmnáctileté děvče trvale poškodila páteř; pobyt na lůžku ji přivedl k malířství. Pracovala pod vlivem svého o dvacet let staršího manžela Diega Rivery, významného tvůrce mexického výtvarného směru muralismu. Díky vyhraněnému smyslu pro intimitu si ale záhy našla vlastní osobitý styl. Obrovského ohlasu se dočkala po samostatných výstavách v Paříži (1939) a zejména v Mexiku (1953). Rozsáhlé dílo čítá na dvě stovky obrazů a její četné autoportréty jsou dodnes vyhledávány milovníky umění z celého světa. V roce 2002 vznikl na motivy knih americké badatelky Hayden Herrerové životopisný film FRIDA se Salmou Hayek v titulní roli (film v režii Julie Taymorové získal za hudbu a masky 2 Oscary).
« zpět