Skip Navigation
Banner LabShop sleva 20%

Koupit!

Cena:  Kč 0.00
0.00
Množství:
tisk
LABYRINT - knihy

OCTOBRIANA - Tomáš Pospiszyl + Petr Babák

OCTOBRIANA
Rozebráno!!!

Mnozí z čtenářů těchto řádků si jistě lámali hlavy nad skutečností, že až na několik výjimek česká kultura postrádá silnou tradici komiksové literatury. Máme Rychlé šípy, Káju Saudka a Vzpouru mozků, ale již jen vzájemná vzdálenost těchto projevů naznačuje, že zde nemůžeme jako v americké kulturní tradici hovořit o komiksovém kontinentu, ale jen o několika izolovaných ostrůvcích. Jedním z pokusů o vytvoření komiksu v Čechách je příběh Octobriany. Skončil z mnoha různých důvodů krachem, stal se názornou ukázkou rozporů kultury v dobách studené války. Octobriana není jen komiksová postava, ale složitá síň vzájemných vztahů, které v sobě nesou nepravděpodobnou, ale přesto hlubokou logiku, pole, na kterém se střetávají různorodé kulturní elementy dvacátého století.

Poprvé jsem se s ní setkal v roce 2000. Tehdy jsem v Muzeu moderního umění v New Yorku pracoval na antologii textů o výtvarném umění ve východní Evropě. Když jsem na vyhledávači Google vyťukal kombinaci slov art, disident a Soviet Union, náhodou jsem se dostal k jedné z mnoha stránek věnovaných Octobrianě. Několik dní jsem skutečně věřil, že podobný komiks existoval a byl produktem nezávislé sovětské kultury šedesátých let. Její pravý autor byl Petr Sadecký (1943-1991), zlosyn a génius zároveň, kterému vlastní imaginace zatemnila mozek. Nikdy nedospělé dítě, mnohonásobný agent v emigraci, levičák v kapitalistickém exilu, osamělý člověk vědomě ničící přátelské svazky, muž se schopností přesvědčit ostatní o zjevných nesmyslech, jinými slovy postava přímo filmová. Octobrianu vytvořil z elementů, které si nečestně přivlastnil. Jeho výtvor se bez jeho vlastního přičinění v průběhu let několikrát znovuobrodil a zmutoval. (Tomáš Pospiszyl)

TOMÁŠ POSPISZYL (*1967) byl dlouholetým přítelem Petra Sadeckého. Píše o výtvarném umění a přednáší o něm na pražské FAMU. Sestavil sborník americké výtvarné teorie Před obrazem (OSVU 1998) a s Laurou Hoptman antologii textů o východoevropském umění Primary Documents (MoMA, MIT Press 2002). Společně s Vandou Skálovou připravuje výstavu a monografii malíře Aléna Diviše. Na jaře 2005 vydalo nakladatelství Fra jeho Srovnávací studie.

PETR BABÁK (*1967) pochází z rodu Zdeňka Buriana. Zabývá se grafickým designem, úpravou knih a nálepek. V devadesátých letech spolupracoval s Markem Smolíkem, v současnosti vede vlastní studio Laboratoř. Upozornil na sebe úpravou katalogu Akce, slovo, pohyb, prostor (GHMP 2000), mezi jeho poslední práce patří grafická úprava mohutné monografie Vladimíra Boudníka (Gallery 2004) nebo malý žlutý katalog pro Monidee (Monidee 2004). Dlouhodobě pracuje na grafické úpravě Sbírky zákonů České republiky.

formát 230 x 165 mm, 280 stran, ISBN 80-85935-60-6 Původní cena 333 Kč, zlevněno na 149 Kč. (sleva 55%)
« zpět