Petra Nováková (ed.)
Vizuální encyklopedie, která prostřednictvím 100 artefaktů vypráví konkrétní historii naší země. Svižně psané esejistické texty přinášejí nejen faktografické údaje o dané věci a spojených událostech, ale jsou psány jako příběhy o tajemství. Příběhy věcí, které utvářejí naši identitu, které nás mohou inspirovat a k nimž je podstatné se vracet a nacházet si svůj vlastní vztah. Na vzniku knihy se podílelo celkem padesát spoluautorů. Velkým formátem, výraznou grafickou úpravou i rozsahem navazujeme na úspěšnou publikaci „Průvodce neklidným územím“, vydanou nakladatelstvím Labyrint v loňském roce a oceněnou v soutěži Nejkrásnější knihy ČR.
256 stran, váz., velký formát 240 × 330 mm, celobarevné vydání, cena ca. 590,-
Vydává Labyrint, ISBN 978-80-87260-90-6
Z ÚVODU KNIHY:
Vizuální encyklopedie PŘÍBĚHY VĚCÍ v časové linii od roku 1918 do současnosti vypráví příběhy sta artefaktů, které se vážou k historii naší země. Kniha překračuje popisnou rovinu formy a funkce věcí a hledá příběhy, které utvářejí naši identitu, které nás mohou inspirovat a k nimž je podstatné se vracet a nacházet vlastní vztah.
Krátké autorské eseje pracují s různými druhy vnímání a interpretace minulosti – s odborným přístupem historiků, antropologů či publicistů na straně jedné a s osobním pohledem pamětníků na straně druhé. Zdánlivě malicherné soukromé mikrovzpomínky se tak ukotvují v kulturně-společenském kontextu a mísí se s „velkými dějinami“, významnými milníky naší mnohavrstevné historie.