Petr Sís získal prestižní mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena

Dnes (19.3.2012) odpoledne v italské Boloni byli slavnostně vyhlášeni vítězové Ceny Hanse Christiana Andersena, označované za Nobelovu cenu pro dětskou literaturu. Za ilustrace cenu získal Petr Sís, nominovaný za Českou republiku. Jedenáctičlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, který vytváří s bohatou představivostí mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. ...

Tisková zpráva

Petr Sís získal prestižní mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena.

19. března 2012

 

Dnes odpoledne v italské Boloni byli slavnostně vyhlášeni vítězové Ceny Hanse Christiana Andersena, označovaná za Nobelovu cenu pro dětskou literaturu. Je udělována spisovatelům a výtvarníkům za celoživotní tvorbu na poli dětských knih. María Jesús Gil, prezidentka organizace IBBY (mezinárodní sdružení pro dětskou knihu, které je nevládní organizací UNESCO) oznámila, že ji za své texty získala Maria Teresa Andruetto z Argentiny a za ilustrace Petr Sís, nominovaný za Českou republiku. Jedenáctičlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, který vytváří s bohatou představivostí mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. Andersenova cena, udílená pravidelně od roku 1956 (každé dva roky), je považována za nejprestižnější ocenění pro tvůrce dětských knih. Zlatá medaile bude autorům předána z rukou dánské královny na kongresu IBBY v Londýně na konci letošního srpna. Z českých výtvarníků Andersena získali v minulosti Jiří Trnka (1968) a Květa Pacovská (1992).

 

BIO:

Petr Sís se narodil v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). Od roku 1982 žije ve Spojených státech. V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium. Je autorem pětadvaceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval přes padesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům a nástěnným malbám (např. mozaika pro newyorské metro).

Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa: Strom života / Charles Darwin (2004), Tibet / Tajemství červené krabičky (2005; podle knihy vzniklo stejnojmenné představení souboru Buchty & loutky a text zároveň autor načetl jako audioknihu), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání) a Zeď /Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky) a Ptačí sněm (2011).

časopis RAKETA

RAKETA 20 / Film

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety