Octobriana a ruský underground

Neuvěřitelný příběh Petra Sadeckého

Příběh skandálního sovětského samizdatu šedesátých let, který propojoval politiku a pornografii. Příběh literární mystifikace a kruté umělecké krádeže. Příběh velkého fabulátora Petra Sadeckého (1943-1991), který nedokázal rozlišit mezi dobrodružným románem a vlastním životem. Příběh nejslavnější české komiksové postavy - jež propojila Davida Bowieho, Zdeňka Buriana, Alexandra Solženicyna, Jamese Bonda i Amandu Lear a kterou ale v Čechách nikdo nezná.

napsal a k vydání připravil Tomáš Pospiszyl, grafický koncept a design knihy Petr Babák

1. vydání, obrazové přílohy, 280 stran

149 Kč , ISBN: 80-85935-60-6

Koupit

Recenze:

OCTOBRIANA

Mnozí z čtenářů těchto řádků si jistě lámali hlavy nad skutečností, že až na několik výjimek česká kultura postrádá silnou tradici komiksové literatury. Máme Rychlé šípy, Káju Saudka a Vzpouru mozků, ale již jen vzájemná vzdálenost těchto projevů naznačuje, že zde nemůžeme jako v americké kulturní tradici hovořit o komiksovém kontinentu, ale jen o několika izolovaných ostrůvcích. Jedním z pokusů o vytvoření komiksu v Čechách je příběh Octobriany. Skončil z mnoha různých důvodů krachem, stal se názornou ukázkou rozporů kultury v dobách studené války. Octobriana není jen komiksová postava, ale složitá síň vzájemných vztahů, které v sobě nesou nepravděpodobnou, ale přesto hlubokou logiku, pole, na kterém se střetávají různorodé kulturní elementy dvacátého století.

Poprvé jsem se s ní setkal v roce 2000. Tehdy jsem v Muzeu moderního umění v New Yorku pracoval na antologii textů o výtvarném umění ve východní Evropě. Když jsem na vyhledávači Google vyťukal kombinaci slov art, disident a Soviet Union, náhodou jsem se dostal k jedné z mnoha stránek věnovaných Octobrianě. Několik dní jsem skutečně věřil, že podobný komiks existoval a byl produktem nezávislé sovětské kultury šedesátých let. Její pravý autor byl Petr Sadecký (1943-1991), zlosyn a génius zároveň, kterému vlastní imaginace zatemnila mozek. Nikdy nedospělé dítě, mnohonásobný agent v emigraci, levičák v kapitalistickém exilu, osamělý člověk vědomě ničící přátelské svazky, muž se schopností přesvědčit ostatní o zjevných nesmyslech, jinými slovy postava přímo filmová. Octobrianu vytvořil z elementů, které si nečestně přivlastnil. Jeho výtvor se bez jeho vlastního přičinění v průběhu let několikrát znovuobrodil a zmutoval.
(Tomáš Pospiszyl)

Autor: Pospiszyl Tomáš

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Také vyšlo

Autor Název Rok Dostupnost
Pospiszyl Tomáš Octobriana a ruský underground 2004

časopis RAKETA

RAKETA 28 / O psaní

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety