Biller Maxim

Maxim Biller je bezesporu jedním z nejotevřenějších a nejprovokativnějších německy píšících autorů.

Narodil se 1960 v Praze v rusko-židovské rodině, o deset let později emigroval s rodiči do Hamburku a dnes žije v Berlíně.

Studoval literaturu na univerzitách v Hamburku a Mnichově a brzy začal publikovat v prestižních listech (Tempo, Der Spiegel, Die Zeit) kritické a ironické sloupky. Když mu v roce 1990 vyšel knižně povídkový soubor Až budu bohatý a mrtvý, zařadil se mezi respektované německy píšící prozaiky. Jeho román Esra (2003) byl na základě soudního rozhodnutí stažen z knihkupeckých pultů a zakázán.
Maxim Biller je ve své povídkové tvorbě klasický, v nejlepším slova smyslu staromódní. Jde mu o skutečnost, pravdu a život. Mezi jeho nejznámější povídkové knihy patří: Až budu bohatý a mrtvý (Wenn ich einmal reich und tot bin, 1990; česky 2000), Země otců a zrádců (Land der Väter und Verräter, 1994) a Jantarové dny (Bernsteintage, 2004).


CITÁT:
Maxim Biller patří k těm středoevropským spisovatelům, kteří se zabývají tématem paměti, dějin a touhy, a zároveň je z rodu cynických, smyslných a intelektuálních autorů typu Milana Kundery a Josepha Rotha, s nimiž sdílí silně ambivalentní postoj k duchovním rozměrům moderního života.
— The New York Sun

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Napsal

Autor Název Rok Dostupnost
Biller Maxim Obyčejné lásky 2010
Biller Maxim Země otců a zrádců 2011
Biller Maxim Židovský blues 2015

časopis RAKETA

RAKETA 28 / O psaní

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety