Vincent van Gogh

Ačkoliv si Vincent van Gogh (1853?1890) nepsal deník, málokdo ? a to pravidelně, téměř každý den ? svěřoval papíru s takovou výmluvností a vášní své pocity a myšlenky jako on. Jeho průběžným ?deníkem? byly stovky dlouhých dopisů bratru Theovi, rodičům, sestře Willemieně, příteli Van Rappardovi a mnoha jiným.

Ačkoliv si Vincent van Gogh (1853–1890) nepsal deník, málokdo – a to pravidelně, téměř každý den – svěřoval papíru s takovou výmluvností a vášní své pocity a myšlenky jako on. Jeho průběžným „deníkem“ byly stovky dlouhých dopisů bratru Theovi, rodičům, sestře Willemieně, příteli Van Rappardovi a mnoha jiným. Listy, které opatřoval bezpočtem kreseb a náčrtků, znamenaly ve Van Goghově převážně osamělém životě často jediný kontakt s okolním světem. Zároveň mu poskytovaly prostor k rozhovorům se sebou samým, k vyjádření názorů na život a umění, k projevům radosti nebo vzdoru, někdy také k  výkřikům zoufalství a beznaděje.

 

„Ať je to, jak chce, ať se lidem líbí, nebo nelíbí, co dělám, já pro sebe nevidím žádnou jinou cestu, než tak dlouho zápasit s přírodou, až prozradí své tajemství.“ (1885, Vincent van Gogh)

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Napsal

Autor Název Rok Dostupnost
Vincent van Gogh Deník v dopisech 2012

časopis RAKETA

RAKETA 29 / Psi & kočky

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety