Cempírek Jan

* 1970

Žije v Českých Budějovicích. Po gymnáziu se rozhodoval mezi studiem kartografie a lesnictví. V případě nepřijetí na VŠ měl již vybranou alternativu - šel by dělat průvodčího na trati České Budějovice - České Velenice. Nakonec byl přijat na lesnickou  fakultu (1988) do Brna, kde prožil pět let. V té době publikoval ve studentském časopise Mimo listí, především povídky, hrál v několika divadelních souborech a cestoval po východní Evropě.

V roce 1993 absolvoval krátké půlroční intermezzo na jihočeské Agentuře ochrany přírody, kde pracoval jako lesník (lesní plány v chráněných územích).

Rok 1994 prožil v Austrálii, kde zůstal až do jara následujícího roku. Pracoval zde na několika tasmánských farmách jako honák krav, dřevorubec, řidič traktoru a placený lovec klokanů. Na motorce jezdil po odlehlých koutech farem hledat zapomenutá telata a líčil pasti na tasmánské ďábly. Vydělané peníze pak použil na cestování po Austrálii, Novém Zélandu a Indonézii.

V roce 1995 nastoupil do vydavatelství MAFRA na inzerci. V tom roce vyšly jeho první texty v zavedených tiskovinách - v revue Nový Orient vyšel článek Rituální obřady domorodců na Bali, následovala několikatýdenní série reportáží o Austrálii pro Deníky Bohemia, v Mladém světě vyšla reportáž Říkají si backpackers o fenoménu batůžkářů.  V MF Dnes začal publikovat zejména články v tématických přílohách. V letech 1996 - 2004 téměř každoročně vyjel  do zahraničí, a to nejraději do turisticky neexponovaných zemí. Zúčastnil se jako amatérský prospektor Mistrovství světa v rýžování zlata na Klondiku. Nejvíce jej však oslovily tropické oblasti jihovýchodní Asie, kam se pravidelně vrací. Celkem navštívil přes 30 zemí světa.

Z těchto cest napsal několik větších reportáží do různých periodik, magazínů a e-zinů.

Uspořádal samostatné fotografické výstavy o Aljašce, Malajsii a Borneu. Sbírá mapy.

Ženatý, dvě děti.

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Napsal

Autor Název Rok Dostupnost
Cempírek Jan Autostop.cz 2008
Cempírek Jan Rafinerie 2005

časopis RAKETA

RAKETA 29 / Psi & kočky

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety