Mezi uměním a revolucí

Fotografka, herečka a politická aktivistka Tina Modotti (1896–1942) byla ve své době v avantgardních uměleckých a politických kruzích stejně slavná a uznávaná jako dnes mnohem známější výtvarnice Frida Kahlo, s níž ji pojilo blízké přátelství.

Unikátní výbor z její anglicky, španělsky a italsky psané korespondence doplněný autorčinými fotografiemi vykresluje dramatický obraz neklidného a vášnivého života této politické a umělecké revolucionářky.

Z anglických, italských a španělských originálů vybrala a přeložila Hana Bortlová-Vondráková.

vydal Labyrint v edici Karawana, 210 stran, 13×17 cm, dvoubarevný tisk, fotografie, váz., 299,- Kč

Tina Modotti pocházela z chudých dělnických poměrů, v sedmnácti letech s rodinou opustila Itálii a odjela do San Franciska, kde se seznámila s místní bohémskou komunitou. Zde potkala také svého prvního manžela, tak i pozdějšího milence a partnera, slavného amerického fotografa Edwarda Westona. Společně v Mexiku otevřeli fotografický atelier a přátelili se s Fridou Kahlo, Diego Riverou a dalšími osobnostmi mexické avantgardy. V roce 1927 vstoupila do komunistické strany, o tři roky později byla vyhoštěna ze země a nucena odplout do Evropy. V Moskvě začala pracovat pro Kominternu, pobývala také v Paříži a později se angažovala ve Španělské občanské válce. V roce 1939 se vrátila zpět do Mexika, kde za dodnes nevysvětlených okolností zemřela.

 

 

V edici Karawana (nakladatelství Labyrint) již vyšlo:

Paul Gauguin: Před a po

Konstantin Biebl: Cesta na Jávu

Vítězslav Nezval: Pražský chodec

Frida Kahlo: Intimní autoportrét

Adolf Hoffmeister: Kaleidoskop

Ernesto Che Guevara: Motocyklové deníky

Egon Erwin Kisch: Hřbitov bohatých psů

Vincent van Gogh: Deník v dopisech

Tina Modotti: Mezi uměním a revolucí

299 Kč , ISBN: 978-80-87260-67-8

Koupit

Recenze:

„Jen málokomu se v životě, nadto v životě nepříliš dlouhém, podaří prožít a přežít tolik přelomových událostí v jednom století jako právě této italské emigrantce. (…) Působivá výprava drobné knihy, která vyšla v již tradičně sličné edici Karawana pražského nakladatelství Labyrint – výprava důmyslně propracovaná od první dvojstránky až po poznámkový aparát na konci svazku – činí z této publikace záležitost hodnou pozoru.“

Naďa Straková, Lidové noviny, 2. 1. 2016            

„Známe ji jako šarmantní tanečnici z filmu Frida. Příběh Tiny Modotti, o kterém se dočteme v jejích dopisech, ale obstojí i sám o sobě. Je jak vystřižený z filmu Kmotr.

Kateřina Černá, Arts & Antiques 11/2015

„Prazvláštní vztah světoznámého umělce a jeho žačky, která se posléze sama proslavila jako fotografka, netrval dlouho. Vlastně jen pět let. Jak nicméně ukazuje soubor její anglicky, španělsky a italsky psané korespondence, který skvěle vybrala a přeložila Hana Bortlová-Vondráková, i za takovou dobu se dá prožít to, na co mají jiní vyhrazený celý život. (…) Díky knize tak před čtenářem znovu ožívá dramatická doba a život ženy, která stejně milovala muže, umění i revoluci.“

Jan H. Vitvar, Respekt, 50/2015

 

Noc před oslavou

Saša Stanišić zůstal stejně posedlý vyprávěním a příběhy. Tentokrát těmi, jimiž je utvářeno malé nevýznamné místo Fürstenfelde v bývalé NDR. (…) Porota na lipském knižním veletrhu vyjádřila, že román je strhujícím sborovým zpěvem v próze. Když ho člověk čte, touží nejen po tom, aby tento zpěv zněl dál, ale především po tom, aby někdo napsal něco takového o místě, kde žije on. Aby se na ně někdo uměl podívat tak mrazivě, ale zároveň laskavě. A aby tento svět uchoval.

Markéta Pilátová, Respekt, 15/2016

  

„Kniha Mezi uměním a revolucí je intimní sondou do života femme fatale 20. let minulého století i dramatické etapy dějin.“

Hospodářské noviny, 7. 11. 2015

 

Autor: Modotti Tina

V edici: Karawana

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Také vyšlo

Autor Název Rok Dostupnost
Modotti Tina Mezi uměním a revolucí 2015

časopis RAKETA

RAKETA 33 / Na hory

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety