Město pro každého
Manuál urbanisty začátečníka
Osamu Okamura, David Böhm & Jiří Franta
Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka ti přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají. Městské plánování je strategická hra, ve které se každý den učíme, jak žít a respektovat se na společném půdorysu. Přidej se, protože se hraje především o tvou budoucnost! Autoři pro tuto knihu vytvořili obrovský model papírového města. Unikátní detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na barevných fotografiích.
180 stran, formát 210×260 mm, barevný tisk, speciální švýcarská šitá vazba
Vydává nakladatelství LABYRINT v edici knih pro děti RAKETA
ve spolupráci s Nadací české architektury.
ISBN 978-80-86803-67-8
o autorovi:
Osamu OKAMURA
(1973) Architekt, děkan a učitel Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro umění ve veřejném prostoru a člen Komise rozvoje urbanismu, architektury a veřejného prostoru Rady MČ Prahy 7. Od roku 2015 do roku 2019 byl kurátorem finálního výstupu evropského projektu Shared Cities: Creative Momentum, série animovaných filmů a divadelní performance Virtual Ritual. Jako člen správní rady Nadace české architektury absolvoval v roce 2018 studijní pobyt s podporou Fulbright-Masarykova stipendia v Nadaci chicagské architektury, kde se mimo jiné zaměřil na programy pro děti a mládež. V letech 2013–2017 byl programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. V letech 2005–2012 působil jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA21, nyní je členem jeho redakční rady. Spolupracoval s Českou televizí na dokumentárním seriálu o současné architektuře ProStory (2011) a s Moravskou galerií v Brně na sérii více než třiceti Architektonických procházek.
o ilustrátorech:
David BÖHM
(1982) Absolvent AVU v Praze. Spolu s Jirkou Frantou formují respektovanou výtvarnou dvojici a vytvářejí performance, instalace a velkoformátové kresby. Samostatnou autorovu tvorbu lze spojovat především s ilustrací a autorskou knihou, za kterou získal řadu nejprestižnějších ocenění jako Magnesia Litera či Nejkrásnější kniha roku. V nakladatelství Labyrint vydal unikátní autorský komiks Ticho hrocha (2009) a je spoluautorem knihy Hlava v hlavě (2013), která získala první ocenění ve všech tuzemských soutěžích. Spolupodílel se na ilustracích a vizuální podobě publikací Průvodce neklidným územím I (2016) nebo Jak se dělá galerie (2016). Böhmova autorská encyklopedie A jako Antarktida (2019) získala Magnesii Literu 2020 a také vyhrála prestižní Německou cenu za literaturu pro mládež.
Jiří FRANTA
(1978) Kreslením a malováním tráví už dlouho úplně nejvíc času. Kromě toho vytváří také instalace, objekty nebo videa. V nakladatelství Labyrint se jako ilustrátor a autor komiksů podílel na knihách Proč obrazy nepotřebují názvy (2015), která získala ocenění Zlatá stuha a Magnesia Litera, a Průvodce neklidným územím I (2016), jenž byl oceněn jako Nejkrásnější česká kniha roku. Je členem umělecké skupiny Rafani a vystavuje v umělecké dvojici s Davidem Böhmem. Společně také zakládali komiksový časopis KIX, navrhli trička pro fanoušky Bohemky a opakovaně se dostali mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jeho samostatným autorským debutem je obsáhlý komiks pro dospělé Singl (2020).
Video o vzniku knihy:
https://www.youtube.com/watch?v=TUHsvYeTq_0
595 Kč , ISBN: 978-80-86803-67-8
Koupit
Recenze:
„Než urbanista začátečník začne urbanistům profesionálům radit, je určitě užitečné, když si přečte tento „manuál“. Pojmout do sebe termíny územní plán nebo gentrifikace nikoho neláká automaticky, ale v této knize si se čtenářem hrají i texty. Písmo je různě velké, některé stránky mají zvýrazněná slova, jako kdybyste si již podtrhali, co vás zajímá. A tak se může stát, že se z vás chtě nechtě opravdu stane, když ne urbanista začátečník, tak aspoň poučený laik. Pokud si zapamatujete vše, co se v knize píše, budete toho vědět docela dost.“
Jitka Polanská, eduzin.cz, 3. 1. 2021
„Kniha (…) je věnovaná hlavně dětským čtenářům, zcela seriózně se z ní poučí i dospělí.“
Monika Zavřelová, MF Dnes, 4. 2. 2021
„Tahle knížka je pro děti, ale přečíst by si ji měli úplně všichni.“
Jan H. Vitvar, Respekt, 15. 2. 2021
„Publikace sice vyšla v edici knih pro děti, ale určitě ji ocení zvídaví rodiče, kterým není lhostejné prostředí, v němž žijí (…). Především by ale tuto prvouku městského plánování měli mít za povinnou četbu zástupci samosprávy všech měst, kteří se s rozvojem sídel denně potýkají a o jejich budoucnosti rozhodují.“
Markéta Pražanová, Bulletin České komory architektů, 8. 4. 2021
„Tato výborná kniha je psána velmi hutnou, ale srozumitelnou formou, takže může i díky barevně označeným místům (jako skripta podtrhaná zvýrazňovačem) a hravým ilustracím plnit i funkci svérázné učebnice pro dospělé laiky a středoškoláky.“
Jan Lukavec, Lidové noviny, 22. 5. 2021
Legenda:
- vyšlo - k dostání
- vyšlo - rozebráno
- plánovaný titul
Také vyšlo